Thanks to all who participated in the NoVA Classic Homebrew Competition.

There were 192 entries judged and 194 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stOmar Al-NidawiMild Concussion13A: Dark Mild

John Lyon Award

This category is open to anybody who served or is currently serving in the Army, Air Force, Navy, Marine Corps, or Coast Guard, including the respective National Guards and Reserves or their dependents. The winner of this category may be asked to provide proof of veteran or active duty status.

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAdam BerryLincoln's Hefeweizen10A: Weissbier 

Brewer's Choice

The winner of this category was selected by Alex Storey, Brewer at Audacious Aleworks Brewery & Taproom and Certified Cicerone, and will have their beer brewed by Audacious Aleworks Brewery & Taproom in Falls Church, Virginia.

BrewerEntry NameStyleClub
Michael Land
Co-Brewer: Tyler Girvan
Grass Slippers29B: Fruit and Spice BeerFredericksburg Brewing Insiders (FBI)

Winning Entries

Table 1: Pale Lager (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTiago DantasHelles4A: Munich Helles
2ndDave Defilippis
Co-Brewer: Christopher Hopkins
Nz Pils36A: X5. New Zealand Pilsner
3rdTyler Burdett
Co-Brewer: Randall Burdett
Quattro de Sinco4A: Munich Helles

Table 2: Light Hybrid Beer (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDerek StillwagonSommer Sonne5B: Kolsch
2ndDavid Calhoun
Co-Brewer: Rebecca Jost
Creme de la Creme1C: Cream Ale
3rdDavid Calhoun
Co-Brewer: Rebecca Jost
Kolsch Night Out5B: Kolsch

Table 3: Wheat Beer (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAdam BerryLincoln's Hefeweizen10A: Weissbier
2ndMichael Cumbia
Co-Brewer: Tim Tant
El Hefe1D: American Wheat Beer
3rdMichael DuarteWitness24A: Witbier

Table 4: Amber and Dark Beer (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stOmar Al-NidawiBatch #918A: Munich Dunkel
2ndDavid Calhoun
Co-Brewer: Rebecca Jost
Der Opabar7B: Altbier
3rdMark ConnellAlternative Altbier7B: Altbier

Table 5: Oktoberfest Bier (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteve CasperCasper Oktoberfest 20186A: Marzen
2ndKevin KiernanZeltbier4B: Festbier
3rdDan RyanOctoberfest6A: Marzen

Table 6: Bock (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim GerbrachtThumper4C: Helles Bock
2ndLee KexelHell Yeah4C: Helles Bock
3rdTiago DantasBock6C: Dunkels Bock

Table 7: Amber and Brown British and Irish Beer (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stOmar Al-NidawiMild Concussion13A: Dark Mild
2ndRyun WaulsFenton's British Bitter11C: Strong Bitter
3rdMichael Shields
Co-Brewer: Daniel Marlett
Leaping Trout13B: English Brown Ale

Table 8: British and Irish Stout (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSam Bowles
Co-Brewer: Ashley Bowles
You Make Me Wanna Stout16B: Oatmeal Stout
2ndMichael DuarteStoutella16A: Sweet Stout
3rdBrian RealIrish Stout15B: Irish Stout

Table 9: American Pale Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stScott KurtzCopperhead18B: American Pale Ale
2ndRyun WaulsKangaroo Jump Pale Ale18B: American Pale Ale
3rdDerek StillwagonHele Syke ├śl 18B: American Pale Ale

Table 10: Amber and Brown American Ale (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAdam BerryHomeward Brown19C: American Brown Ale
2ndTroy EmbreyBrow Tine19C: American Brown Ale
3rdMark CostaAntilia19A: American Amber Ale

Table 11: American Porter and Stout (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stCharles WilliamsCastle Black Standard20C: Imperial Stout
2ndWilliam Spiesberger
Co-Brewer: John Spiesberger
Jws Lite20C: Imperial Stout
3rdMark ConnellAmerican Porter20A: American Porter

Table 12: Strong Ale (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteve ClaeysPowhatan Barleywine17D: English Barleywine
2ndJoshua EmrickLenny the Elder22A: Double IPA
3rdWilliam MyerDel Ray Strong Rail Ale22B: American Strong Ale
HMJoshua EmrickBlack Sea Saison34C: Experimental Beer

Table 13: IPA (20 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSamuel MussomeliEl Dorado Gold21B: Specialty IPA
2ndSteven Schwark
Co-Brewer: Emily Wilson
Citramax21B: Specialty IPA
3rdStephen BoyajianLet the Wookiee Win21B2: Black IPA

Table 14: Sour and Wild Ale (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLee MahonyBittah Samurai28A: Brett Beer
2ndJeremiah BaerMilkly Way Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer
3rdSteve ClaeysPowhatan Old Ale & Brett28A: Brett Beer
HMAndrew BalloweBramble On Blackberry Sour Ale28C: Wild Specialty Beer

Table 15: Belgian and French Farmhouse Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stOmar Al-NidawiBatch #8425B: Saison
2ndJoe ClarkeRusty Farmhouse Ale24C: Biere de Garde
3rdJay SullivanSgt Peppercorn Saison25B: Saison
HMKatelyn CaillouetMademoiselle Grisette25B: Saison

Table 16: Pale Belgian Ale (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKyle Downes
Co-Brewer: Bill Downes
Midas Touch25C: Belgian Golden Strong Ale
2ndLee Kexel3rd Base26C: Belgian Tripel
3rdDan LeedsDark Tripel (2.5-El?)26C: Belgian Tripel

Table 17: Amber Trappist Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoshua EmrickDubbel Trubbel26B: Belgian Dubbel
2ndJoe ClarkeTrappist Quad26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdEamon Mahood
Co-Brewer: Robert Mahood
Mystery Beer26B: Belgian Dubbel

Table 18: Fruit Beer (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael Land
Co-Brewer: Tyler Girvan
Grass Slippers29B: Fruit and Spice Beer
2ndJoseph SchneiderBunnyman Turkish Delight29C: Speciality Fruit Beer
3rdTim VossFall Favorite Ale29B: Fruit and Spice Beer
HMJake OsmanRazz-Ma-Dazz 29A: Fruit Beer

Table 19: Spiced Beer (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAdam MouwFall Harvest 30B: Autumn Seasonal Beer
2ndGarrett HawsThe Slutty Pumpkin30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdSimon BeePolar Pale34B: Mixed-Style Beer
HMKarl Helmstetter
Co-Brewer: Amanda Vogel
Cold Brewed Kaos30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 20: Smoked and Wood Beer (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stStephen BoyajianParental Guidance27A2: Piwo Grodziskie
2ndKarl Helmstetter
Co-Brewer: Jeff & David Shane
Dragon's Malted Milkshake33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdJamie BurnetThe Bambergler6B: Rauchbier